Všelijaké konstrukce, návody, postupy a tak podobně. Jak již název rubriky napovídá, jedná se o konstrukce většinou elektronické.
![]() Je tomu již více než rok, kdy jsem si koupila nový počítač a první věc, kterou jsem udělala, byla instalace Debianu místo Windows. Poslední Windowsy, které jsem měla ráda byla XP, pak už to bylo více či méně nadraka, ačkoli musím uznat, že Windows 7 se používat daly a vlastně to byl také docela dobrý a stabilní systém. Nic novějšího jsem doma neměla, ale v práci jsem prošla vším přes W8 a W10 až po dnešní W11. Jedno větší hrůza než druhé. A tak přišel čas Debianu. Hlavně proto, že jsem si s ním hrála už před tím na Malině, takže to byl vlastně Raspbian, ale ono je to na jedno brdo. Dneska používám oboje.
Tímto delším historickým úvodem se dostávám k dnešnímu obvodu. Je jím tradičně pěkná ptákovina v podobě blikátka. Nicméně mě přeci jenom napadají i praktické možnosti využití, ale o tom až později. Hlavní motivací ke vzniku tohoto obvodu bylo reálně si vyzkoušet KiCAD a naučit se jej, alespoň trošku, používat. Eagle mám doma také, na starém počítači s Windows XP, ale má svoje omezení a nový už mít nebudu. Už kvůli nové licenční politice a podobně. Musím připustit, že KiCad docela vzdoroval mým pokusům, ale pak jsem pochopila co a jak a nakonec to šlo. Už jsem v něm navrhla dvě desky, obě jsou už i vyrobené a obě fungují. Čili mohu říci, že jsem se to snad trochu naučila ![]()
Hodnocení: 9,00 (2 hlasy) - Ohodnotit - Celý článek | 10907 znaků | Bez komentářů
![]() Bydlím na vesnici a výpadky proudu u nás nejsou jevem ani zdaleka výjimečným. Nenastávají dvakrát do týdne, ale co pár měsíců se nějaký výpadek vyskytne. Tu kratší, tu delší. Zažila jsem i výpadek trvající mnoho hodin. Většinou ve dne, ale i v noci se zadaří. Jsem na tyto situace připravená, doma mám stálou zásobu petroleje, sirek i svíček, ale říkala jsem si, že někdy je lepší světlo elektrické. I na práci, když je potřeba cosi kutit na rozvodech. To se tedy stává jen občas, ale už se naskytla i tato potřeba.
Tímto delším úvodem se tedy dostávám k dnešnímu povídání, totiž k akumulátorové svítilně se solárním dobíjením. Stavěla jsem ji na přelomu zimy a jara 2022 a měla pořád hodně času. Impulsem pro její dokončení a zprovoznění byla, a to se mi asi budete smát, invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Z dnešního pohledu to vypadá směšně, ale v té době jsem to vnímala jinak. Nikdo nevěděl, co bude dále a já chtěla mít nezávislý zdroj světla. K tomuto použití ještě nedošlo a budu moc ráda, když ani nikdy nedojde.
Hodnocení: 8,00 (4 hlasy) - Ohodnotit - Celý článek | 14228 znaků | Počet komentářů: 8
![]() Shodou všech možných i nemožných okolností jsem se letos zúčastnila Iris, čili středoevropského jamboree v Praze na Výstavišti. A tam jsem zažila spoustu zajímavých událostí a potkala se tam se spoustou zajímavých a inspirativních lidí. Nicméně o tom dnešní povídání není.
V jednom ze stanů sídlila radiostanice OL22CEJ a hnedka vedle byl bastlířský stan OK1RAJ, kde se dalo nahlédnout pod pokličku radioklubu a také si postavit takovou malou hříčku. A právě o ní si dneska trochu povíme.
Hodnocení: 0,00 (0 hlasů) - Ohodnotit - Celý článek | 7436 znaků | Bez komentářů
![]() Někdy předloni na jaře jsem v GMku koupila šestici nabíjecích baterií značky Westinghouse jako náhradní zdroj do rádia, nabila je a uložila na pozdější použití. V rádiu totiž ještě baterie byly a tak nebyl důvod je hnedka měnit. Na baterie rádio hraje vlastně jen při výpadcích proudu a ty ani u nás na vsi nejsou dvakrát týdně. Až letos v zimě došlo k potřebě baterií, protože za mnou přijel brácha a všiml si starého „mňoukostroje“ typu Pille a zatoužil jej vyzkoušet. Tak jsem baterie vyndala ze zásob, vložila do přístroje a ke svému úžasu zjistila, že tento nefunguje. Po vložení starých baterií z rádia ale Pille ožilo, takže o zábavu bylo postaráno. Nicméně bylo také potřeba zjistit, co to s těmi bateriemi vlastně je.
Hodnocení: 9,00 (2 hlasy) - Ohodnotit - Celý článek | 5146 znaků | Počet komentářů: 2
![]() Po přečtení titulku si možná část čtenářů řekla: „Ježkovy oči, další, co klesla tak hluboko, že staví z modulů.“ Nicméně netřeba se báti, protože ruční práce i vlastní invence je ke zdárnému postavení tohoto přístroje také zapotřebí a dokonce je jí potřeba docela dost. Stavba přístroje s použitím modulů má i svoje výhody, o kterých si také povíme.
Chtěla jsem mít v kuchyni malý přehrávač souborů, nejenom, typu MP3. Hotových přehrávačů se dá koupit spousta, ale nic mi nevyhovovalo úplně dokonale, buď z důvodů estetických, nebo funkčních případně i finančních. Takže došlo na vlastní stavbu a výsledkem je dnešní článek.
Hodnocení: 9,00 (5 hlasů) - Ohodnotit - Celý článek | 21064 znaků | Počet komentářů: 2
|