Soustava orgánů v těle živočicha, která slouží k příjmu potravy, jejímu zpracování a přeměně na potřebné živiny a jiné látky, pro tělo nezbytné.
U savců trávicí soustavu tvoří:
- hltan
- jícen
- žaludek
- dvanácterník
- tenké střevo
- tlusté střevo
- slinivka břišní
- žlučník
- játra (ta ale mají i jiné funkce)
Pozřená potrava putuje nejprve hltanem a jícnem do žaludku. V žaludku se potrava začne trávit a promíchá se navzájem a se žaludečními šťávami. Potom pokračuje do dvanáctníku, tam na ní začnou působit šťávy slinivky břišní a žluč ze žlučníku, dále pokračuje do tenkého střeva. Zde se potrava úplně rozloží a tělo z ní získává vodu, živiny, minerály, vitamíny... Po nějaké době zbytek potravy postoupí do tlustého střeva. Tam se zbytky potravy, trávenina, zahušťuje a odebírají se z ní ještě nějaké další látky. Také zde probíhají různé procesy, při nichž vznikají různé aromatické uhlovodíky. Trávenina postupuje dále ke koncovému bodu - konečníku. Zde se nějakou dobu hromadí a potom tělo opouští řitním otvorem do okolního prostředí.
Při závažné poruše funkce trávicí soustavy organismus v brzké době zemře. Jak dlouho to potrvá, záleží na druhu živočicha, jeho stáří, kondici a dalších faktorech.